Az animáció felszabadítja a filmes kötöttségeket

Módy
Luca
~
15/10/2024
Bindics Gábor a 12. Primanima Fesztiválon a Gyerekfilmek zsűritagjaként lesz jelen. Gábor kulturális menedzsmentet tanult a Pécsi Tudományegyetemen, a Budapesti Műszaki Egytemen pedig az alternatív energiákról folytatott tanulmányokat. Dolgozott a londoni National Portrait Galleryben, Párizsban tetőtéri mozit talált ki. A pozsonyi Dunaj kulturális központ és Régi Vásárcsarnok kulturális helyszínek megalapítója, aktuálisan városi épületek újjáélesztésén dolgozik. Korábban együtt dolgozott magyarországi filmfesztiválokkal is, így pozsonyi partnere volt az ÉletREklám (Life Ad) című projektnek, amit a budapesti BuSho fesztivál hívott életre.

Szlovákiában rengeteg kulturális programot szerveztél, városfejlesztési projektekben vettél részt az elmúlt évtizedekben. Hogyan határoznád meg a szerepköröd?

Most persze máshogy, mint mondjuk 15 évvel ezelőtt. Voltam már kultúraszervező, kulturális helyek vezetője, most pedig olyan helyeken dolgozom, amik a városi mindennapok találkozóhelyei. Köztereken, fürdőfelújításon, vásárcsarnok újragondoláson.

Pozsony, régi vásárcsarnok

A mai helyzetben hogyan lehet a független kulturális életet fenntartani? Milyen forrásokra támaszkodhat a szlovák kulturális élet?

Úgy, hogy több lábon kell állni. Mint a Primanima, ami nem csak egy fesztivál, hanem egész évben sok más szuper aktivitást hoz létre.

Most épp rossz felé változik a szlovák kulturális élet finanszírozása, viszont ennek ellenére azt látni, hogy sok kis kulturális kezdeményezés jön létre szerte az országban, ami viszont ellensúlyozza ezt a politikai destrukciót.

Mennyire látod erősnek a magyar-szlovák kulturális kapcsolatokat? Lehet-e ezeket szerinted erősíteni?

Volt időszak, amikor a kulturális intézetek aktivitásai sokkal láthatóbbak voltak ezen a téren, viszont így is vannak szuper kooperációk. Például egy csomó magyar filmes dolgozik közösen szlovák kollégákkal. Nyilván mindig, mindent lehetne jobban csinálni, főleg egy ilyen közeli szomszédi kapcsolatban. 

Vannak magyar nyelvű programok Pozsonyban?

Persze, van pár magyar program arányosan a lakosság számához, de Kassán például ez jelentősebb, a Thália Színház miatt is.

A párizsi Magyar Intézet munkatársaként kerültél először kapcsolatba filmes programok szervezésével. Van tapasztalatod rövidfilmekkel, animációs filmekkel?

Párizsban ráaadásul egy tetőtéri mozit csináltunk, így ott lett egy filmes alapélményem, utána pedig jó ideig a BuSho és a szlovákiai AZYL rövidfilmfesztiválok csapatának, zsűrijének voltam a tagja, szóval volt egy ilyen filmes elmerülésem.

Milyen szempontok alapján értékeled az animációkat zsűriként?

Azt gondolom, hogy az animáció felszabadítja filmes kötöttségeket, ezért elsősorban az a fő szempontom, hogy mennyire tudják ezt a szabad formát használni a filmesek az üzeneteik megjelenítésében.

No items found.
HUN
ENG
HUN
ENG